Portal biznes.gov.pl powstał przy współpracy partnerów projektu: Instytutu Logistyki i Magazynowania oraz Krajowej Izby Gospodarczej i jest nadzorowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Został sfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Baza wiedzy: artykuły i poradniki

Na stronie przedsiębiorcy znajdują się setki artykułów o tym, jak prowadzić biznes, w tym wiele poradników dla przedsiębiorców. To kompleksowe źródło informacji na temat prowadzenia działalności gospodarczej, zarówno dla początkujących przedsiębiorców, jak i tych, którzy od wielu lat prowadzą swój biznes. W ramach platformy działa Bank Pomysłów, gdzie gromadzone są nowe idee oraz pomysły na usprawnienia w działalności. Biznes.gov służy też przekazywaniu do Ministerstwa Rozwoju dobrych pomysłów związanych z obrotem gospodarczym w Polsce. Bank to także miejsce, gdzie można się podzielić swoimi przemyśleniami na temat prowadzenia biznesu lub wskazać konkretne problemy, na które napotyka przedsiębiorca w swojej działalności.

Sprawy urzędowe on-line

Ponadto można skorzystać z wielu e-usług urzędowych oraz gotowe formularze dla przedsiębiorców. Za pomocą portalu osoby prowadzące firmę mogą składać drogą elektroniczną wnioski do instytucji państwowych, a także załatwiać swoje biznesowe sprawy bez konieczności wychodzenia z domu czy biura. Portal łączy w sobie wiele usług i funkcji nie tylko dla przedsiębiorców, ale także dla administracji państwowej. Właściciele firm znajdą na stronie biznes.gov.pl szczegółowe informacje o obowiązujących aktualnie przepisach prawa, wymaganych procedurach i formalnościach związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej.

Centrum Pomocy Przedsiębiorcy

Na stronie biznes.gov.pl działa także Centrum Pomocy Przedsiębiorcy, którego konsultanci odpowiadają na pytania osób prowadzących firmy. Pomoc udzielana jest poprzez różne kanały komunikacyjne: telefon, livechat, jak również automatycznie przez wirtualnego urzędnika. Złożone zapytanie można wysłać przez formularz kontaktowy. Informacje, jak i usługi elektroniczne, dostępne są w języku polskim i angielskim. Miesięcznie Centrum odpowiada na ponad 15 tysięcy pytań dotyczących zakładania i prowadzenia biznesu w Polsce i na terenie UE. Centrum Pomocy jest dostosowane również do obsługi osób niesłyszących.

Wszystko w jednym miejscu

Serwis biznes.gov.pl spełnia też funkcję wyszukiwarki danych kontaktowych instytucji, które obsługują przedsiębiorców. Daje praktyczne instrukcje, jak sobie radzić w biznesie i umożliwia realizację spraw administracyjnych drogą elektroniczną – poprzez moduł eWnioski dostępny na stronie biznes.gov.pl). Firmy, które zamierzają wejść na zagraniczne rynki, także znajdą tu coś dla siebie: przewodniki po rynkach Unii Europejskiej, poradniki na temat m.in. finansowania i ubezpieczania transakcji, zawierania kontraktów międzynarodowych oraz kwestii związanych z cłem i podatkami w handlu zagranicznym.