Na tak zadane pytanie odpowiedź brzmi – to zależy gdzie i za jaką działkę. Nadal najdroższe są działki o najmniejszej powierzchni.

ceny działek budowlanych

Najdrożej oczywiście w stolicy

W czerwcu w Warszawie za 10-arową działkę trzeba było zapłacić średnio 750 000 zł. Nieco taniej było w Gdańsku (600 000 zł), Poznaniu (560 000 zł) i Krakowie (530 000 zł). Najtańszym miastem wojewódzkim był Gorzów Wielkopolski, w którym średnia cena za 1 m2 działki wyniosła 59 zł. To 23 razy mniej niż w Olsztynie, gdzie parcele o powierzchni do 8 arów kosztują aż 1360 zł/m2.

Ceny działek w rozkroku

Oczekiwania sprzedawców rozjechały się – w Olsztynie wzrosły średnio o 38,7 proc. a za ar oczekiwano średnio o 4400 zł więcej niż jeszcze w maju.  Dla porównania, za parcelę o tej samej powierzchni w najdroższej pod względem średnich cen ofertowych Warszawie oczekiwano w czerwcu cztery razy mniej. Średnia cena działki budowlanej w stolicy wyniosła w czerwcu 772 zł/mkw. i była najniższa o kwietnia 2018 r.

ceny działek budowlanych

Gdzie taniej

Największe przeceny odnotował Gorzów Wielkopolski. W stolicy woj. lubuskiego ceny działek budowlanych w ciągu roku zmniejszyły się o 26,3 proc. Ceny ofertowe nadal są tu najniższe w Polsce. Znaczny spadek cen działek pod budowę domu zanotowano również w Bydgoszczy, gdzie cena spadła o blisko 18% czyli 236 zł/m2. Jeżeli chodzi o województwa to regionem, który odnotował największe spadki w czerwcu był Dolny Śląsk – tam ceny spadły o 11,3% do średniej wynoszącej 86 zł/m2.

Mała stabilizacja

Z kolei w Rzeszowie, Białymstoku (który rok do roku odnotował jednak blisko 20% wzrost) i Lublinie ceny działek budowlanych ustabilizowały się i w relacji do maja spadły w granicach 1-2 proc. O 1-3 proc. oczekiwania sprzedających parcele budowlane wzrosły w Łodzi, Opolu (jednak tu rok do roku ceny skoczyły aż 0 prawie 30%) oraz Krakowie i Gdańsku (17,7% wzrostu rok do roku).

Gdzie drożej

W Poznaniu oczekiwania sprzedawców (względem maja) wzrosły o 8,3 proc. Znacznie wyższe kwoty niż w maju widniały także w ogłoszeniach sprzedaży działek budowlanych w Kielcach – średnio wzrost wyniósł 9,3 proc. (8,2% rok do roku) i Wrocławiu – wzrost o 4,7 proc.

W przypadku województw różnice są mniej drastyczne, choć nadal, pomimo 7% wzrostu cen w lubuskim i stabilizacji cenowej na Mazowszu, średnia cena w województwie mazowieckim (186 zł/m2) jest trzykrotnie wyższa niż w lubuskim (62 zł/m2). Kolejne dwa najdroższe województwa to pomorskie (162 zł/m2) i małopolskie (131 zł/m2). Poza lubuskim najtańsze działki budowlane są w województwie opolskim – średnio 74 zł/m2 i warmińsko-mazurskim – średnio 77 zł/m2 (tu jednak odnotowano największy wzrost cen wynoszący 8,5 proc.).

Długoterminowo: wzrost cen działek budowlanych

Średnio jednak ceny gruntów w Polsce ciągle rosną. Index urban.one pokazuje, że w stosunku do 2010 r podrożały globalnie o około 32%, a przewidywania na pół roku do przodu sugerują dalszy wzrost o kolejne 2%. Zatem potwierdza się dawna prawda, że ziemia pozostaje najbezpieczniejszą w długim terminie lokatą kapitału.