Prohibicja w USA ilustruje, jak w nawet wzorcowej demokracji populizm połączony z religijną zawziętością może prowadzić do sformułowania praw, które choć zdają się być zgodne z „prawem naturalnym” i „moralnie słuszne” – będąc w sprzeczności z wolnością jednostki stają się źródłem bogactwa i władzy dla świata przestępczego.
Szlachetny Eksperyment
„Szlachetny Eksperyment”, czyli wprowadzony w 1919 r zakaz produkcji, przewożenia i sprzedaży alkoholu, jest przykładem prawa, które – choć może w głowach polityków wyglądało nieźle – przyniosło znacznie więcej szkody niż pożytku. Po wprowadzeniu prohibicji w USA ilość spożywanego alkoholu zmalała, jednak prohibicja była motorem napędowym świata przestępczego i doprowadziła do rozkwitu czarnego rynku. Punktem zwrotnym była Masakra w Dniu Świętego Walentego w 1929 roku, w czasie której zabójcy gangu Ala Capone zamordowali sześciu członków konkurencyjnej organizacji. Podczas Wielkiego Kryzysu prohibicja w USA straciła poparcie i w 1933 r. ostatecznie poprawka wprowadzająca ją do Konstytucji USA została w całości usunięta.
Początki prohibicji w USA
Prohibicja w USA nie była pomysłem nowym – już w 1657 Sąd Generalny Massachusetts zabronił sprzedaży mocnych alkoholi. Społeczeństwo amerykańskie, w znacznej mierze protestanckie i baptystyczne ,pod wieloma względami było (i nadal jest) bardziej pruderyjne od Europejskiego. Wystarczy poszukać w Internecie najdziwniejszych praw dotyczących życia erotycznego, by się o tym przekonać. Dotyczyło to także pijaństwa, które „było potępiane i karane, lecz wyłącznie jako nadużycie daru danego przez Boga. Picie samo w sobie nie było uważane za karygodne.” Piewcami zakazów byli przede wszystkim protestanci, którzy uważali, że lokale, w których sprzedaje się alkohol, są siedliskiem wszelkiego zła i rozpusty. Ruch na rzecz prohibicji zaczął działać w połowie XIX wieku. W 1869 r. powstała Partia Prohibicji, a w 1873 r. Chrześcijański Związek Kobiet na Rzecz Wstrzemięźliwości. Po długich bojach parlamentarnych i mimo weta prezydenta Wilsona, w 1919 roku ratyfikowana została 18. Poprawka do Konstytucji, która zakazywała produkcji, przechowywania i przewożenia alkoholu. Na mocy ustawy Volsteada, prohibicja w USA zaczęła obowiązywać 17 stycznia 1920 roku.
Porażka prohibicji w USA
Symbolem czasów prohibicji został bezwzględny Al Capone, twórca najpotężniejszej mafii w USA. Już w kilka miesięcy po podpisaniu poprawki Al Capone pojawił się w Chicago i wkrótce zdominował nielegalny rynek obrotu alkoholem. Gorzelnie zaopatrujące gangsterów rosły – jak przystało na gorzelnie – jak na drożdżach. Przemyt kwitł, bowiem policji najczęściej nie udawało się wykryć owego wewnętrznego przemytu. Zresztą, opłaceni przez mafiosów funkcjonariusze nie byli zainteresowani szczegółowymi poszukiwaniami. W wielkich miastach mnożyły się nielegalne bary, najczęściej połączone z hazardem i prostytucją. A ogromne zyski czerpała z tego wszystkiego mafia.
Koniec prohibicji w USA
Wielki Kryzys był początkiem końca prohibicji w USA. W dniu 22 marca 1933 roku prezydent Franklin Roosevelt podpisał poprawkę do ustawy Volsteada, pozwalającą na produkcję i sprzedaż niektórych rodzajów napojów alkoholowych. 5 grudnia 1933 ratyfikowano 21. poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która znosiła wprowadzającą prohibicję 18. poprawkę.