Prohibicja w USA ilustruje, jak w nawet wzorcowej demokracji populizm połączony z religijną zawziętością może prowadzić do sformułowania praw, które choć zdają się być zgodne z „prawem naturalnym” i „moralnie słuszne” – będąc w sprzeczności z wolnością jednostki stają się źródłem bogactwa i władzy dla świata przestępczego.

prohibicja w usa

Szlachetny Eksperyment

„Szlachetny Eksperyment”, czyli wprowadzony w 1919 r zakaz produkcji, przewożenia i sprzedaży alkoholu, jest przykładem prawa, które – choć może w głowach polityków wyglądało nieźle – przyniosło znacznie więcej szkody niż pożytku. Po wprowadzeniu prohibicji w USA ilość spożywanego alkoholu zmalała, jednak prohibicja była motorem napędowym świata przestępczego i doprowadziła do rozkwitu czarnego rynku. Punktem zwrotnym była Masakra w Dniu Świętego Walentego w 1929 roku, w czasie której zabójcy gangu Ala Capone zamordowali sześciu członków konkurencyjnej organizacji. Podczas Wielkiego Kryzysu prohibicja w USA straciła poparcie i w 1933 r. ostatecznie poprawka wprowadzająca ją do Konstytucji USA została w całości usunięta.

prohibicja w usa

Początki prohibicji w USA

Prohibicja w USA nie była pomysłem nowym – już w 1657 Sąd Generalny Massachusetts zabronił sprzedaży mocnych alkoholi. Społeczeństwo amerykańskie, w znacznej mierze protestanckie i baptystyczne ,pod wieloma względami było (i nadal jest) bardziej pruderyjne od Europejskiego. Wystarczy poszukać w Internecie najdziwniejszych praw dotyczących życia erotycznego, by się o tym przekonać. Dotyczyło to także pijaństwa, które „było potępiane i karane, lecz wyłącznie jako nadużycie daru danego przez Boga. Picie samo w sobie nie było uważane za karygodne.” Piewcami zakazów byli przede wszystkim protestanci, którzy uważali, że lokale, w których sprzedaje się alkohol, są siedliskiem wszelkiego zła i rozpusty. Ruch na rzecz prohibicji zaczął działać w połowie XIX wieku. W 1869 r. powstała Partia Prohibicji, a w 1873 r. Chrześcijański Związek Kobiet na Rzecz Wstrzemięźliwości. Po długich bojach parlamentarnych i mimo weta prezydenta Wilsona, w 1919 roku ratyfikowana została 18. Poprawka do Konstytucji, która zakazywała produkcji, przechowywania i przewożenia alkoholu. Na mocy ustawy Volsteada, prohibicja w USA zaczęła obowiązywać 17 stycznia 1920 roku.

Porażka prohibicji w USA

Symbolem czasów prohibicji został bezwzględny Al Capone, twórca najpotężniejszej mafii w USA. Już w kilka miesięcy po podpisaniu poprawki Al Capone pojawił się w Chicago i wkrótce zdominował nielegalny rynek obrotu alkoholem. Gorzelnie zaopatrujące gangsterów rosły – jak przystało na gorzelnie – jak na drożdżach. Przemyt kwitł, bowiem policji najczęściej nie udawało się wykryć owego wewnętrznego przemytu. Zresztą, opłaceni przez mafiosów funkcjonariusze nie byli zainteresowani szczegółowymi poszukiwaniami. W wielkich miastach mnożyły się nielegalne bary, najczęściej połączone z hazardem i prostytucją. A ogromne zyski czerpała z tego wszystkiego mafia.

Koniec prohibicji w USA

Wielki Kryzys był początkiem końca prohibicji w USA. W dniu 22 marca 1933 roku prezydent Franklin Roosevelt podpisał poprawkę do ustawy Volsteada, pozwalającą na produkcję i sprzedaż niektórych rodzajów napojów alkoholowych. 5 grudnia 1933 ratyfikowano 21. poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która znosiła wprowadzającą prohibicję 18. poprawkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *