Firma FCPK Bytów rozpoczęła działalność w 1993 r. Dzięki zaangażowaniu i inwestycjom w technologie, park maszynowy, automatyzację i roboty, firma stała się czołowym producentem znormalizowanych i specjalnych elementów do form i tłoczników w Europie. Jej produkty są wykorzystywane przez producentów form nie tylko w Polsce i krajach Unii Europejskiej, ale również poza nią.

Kilka słów o FCPK Bytów

Nazwa FCPK Bytów związana jest z tym, że to właśnie w Bytowie mieści się jej centrala oraz zakład produkujący okrągłe elementy takie jak słupy, tuleje i wypychacze, wśród nich znormalizowane części do form wtryskowych, ciśnieniowych oraz do tłoczników zgodnie z normą ISO 9001:2015. W 2019 r. FCPK Bytów połączyło się z działającą od 2002 r. w Kielcach firmą Proplastica (spółką z amerykańskim kapitałem, która w 2002 r. przejęła za ponad milion złotych wydzielony z Chemaru zakład narzędziowni wraz z pracownikami), dzięki czemu oferta firmy poszerzyła się o płyty standardowe i specjalne na zamówienie do form wtryskowych, tłoczników i innych narzędzi. Jednocześnie oficjalną nazwą połączonej firmy stała się nazwa Proplastica. Założycielem FCPK Bytów jest amerykańska firma Superior Die Set Corporation z Milwaukee. Zatrudnia w swoich dwóch zakładach ponad 250 osób.

Opinie – czyli co w firmie piszczy, o ile w ogóle

Spróbowaliśmy poszukać opinii o firmie, i… niewiele udało nam się znaleźć. Ogólnie firma oceniana jest średnio – FCPK Bytów ma 3 na 5 gwiazdek na portalu gowork.pl, a same opinie pracowników też są dość różne. Od skrajnie negatywnych, których autorzy piszą, iż firma to pomyłka. Gdzie okres próbny trwa 3 miesiące i nie ma mowy o podwyżce, bo przecież już po miesiącu widać kto jak pracuje. Podkreślają, że dzięki tak długiemu okresowi próbnemu FCPK Bytów non-stop prowadzi selekcję, jednocześnie obniżając koszty działalności. Wg jednego z komentujących, część pracowników “musi rozliczyć 16 godzin pracy, bo każą robić na dwóch maszynach…”. „Jednym słowem – oranie, i nie ma kasy!!! Firma żeruje na bezrobociu” – podsumowuje. Inny były pracownik odradza pracę w FCPK Bytów wskazując na zaniedbania od strony BHP: “… Niech se sami robią na tej #$^*& hali, gdzie nawet narzędzi nie ma gdzie trzymać!”. Problem hurtowego zatrudniania i zwalniania wg byłych pracowników oznacza brak możliwości rozwoju i zdobywaniu nowego doświadczenia. Są także umiarkowanie pozytywne opinie FCPK Bytów, bowiem jakkolwiek to i owo można by poprawić w zakładzie na ul. Olszewskiego, to “ogólnie jest dobrze”. Chwalą także załogę: „są tam bardzo pracowici ludzie, w dużej mierze fachowcy, robiący nadgodziny i potrafiący pomoc (doradców tam nie brak). Co do mistrzów OK. Nie ma się o co czepiać”.

Brak wiadomości to dobra wiadomość?

Niestety komentarzy ogólnie nie jest zbyt wiele, zatem trudno ocenić trend – choć większość ewidentnie negatywnych opinii ma już blisko 10 lat. Więc, jeżeli połączymy to z naszą narodową chęcią narzekania na wszystko, wszędzie i zawsze, wówczas brak nowszych złych opinii może wskazywać, że firma FCPK Bytów wzięła sobie do serca zamieszczone wcześniej uwagi i przepracowała problemy wypracowując warunki, w których pracownicy nie mają na co narzekać. Ale czy to możliwe?