Złoto jest uniwersalnym pieniądzem, akceptowalnym powszechnie od tysięcy lat. Od setek lat złoto zachowało stałą siłę nabywczą i dlatego wciąż uważane jest za jeden z najbezpieczniejszych środków gromadzenia i przechowywania majątku.

gdzie kupić złoto

Zainteresowanie złotem w Polsce

Także w Polsce złoto od zawsze cieszy się popularnością wśród indywidualnych inwestorów. Zainteresowanie nim rośnie wraz z poprawiającą się sytuację ekonomiczną oraz niskimi stopami procentowymi w tradycyjnych depozytach bankowych. Jednak mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo, warto zastanowić się gdzie kupić złoto.

Wirtualne złoto

Platformy inwestycyjne oferujące możliwość kupowania kontraktów na złoto są coraz popularniejsze. Fizycznie złoto takie leży w jednym ze skarbców na świecie i nigdy nie zobaczymy go na oczy. Jeśli inwestujemy krótkoterminowo może to być opcja, ponieważ w ten sposób zmniejszamy główne ryzyko zabawy wirtualnym złotem polegające na likwidacji firmy, w której lokujemy środki oraz brak możliwości odsprzedaży naszego złota u innego dealera. Wadą (lub zaletą) zakupów wirtualnych jest brak cenionej przez wielu inwestorów anonimowości. Zatem gdzie kupić złoto, jeżeli chcemy mieć je w ręku?

Jak kupować fizyczne złoto?

Złoto inwestycyjne, przysłowiową sztabkę, można zamówić w sklepie internetowym lub bezpośrednio w sklepie stacjonarnym. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim swoim poczuciem bezpieczeństwa. W niektórych sklepach nie można otrzymać zamówienia od ręki, inne sklepy internetowe oferują dostawę w odległym terminie wymagając wpłaty w dniu zamówienia. To słaby pomysł – jeżeli już kupować, to tam, gdzie złoto otrzymamy od razu bądź zostanie ono wysłane w ciągu 24 godzin. Czas to pieniądz.

gdzie kupić złoto

Jak kupić złoto w sieci?

Zakup złota przez Internet u odpowiedniego dealera gwarantuje dobrą cenę i szybką realizację transakcji. Wśród elementów, na które w szczególności należy zwrócić uwagę, jest krótki czas realizacji transakcji. Jeżeli dostawa się przedłuża, najprawdopodobniej mamy do czynienia z firmą wydmuszką, która nie posiada odpowiednich zapasów złota i oferuje produkt, którego realnie nie ma na stanie. Warto też sprawdzić opinie o dealerze w Internecie – dobrzy dealerzy złota są obecni na stronach z ocenami. Można też sprawdzić, czy należy do większej grupy kapitałowej oraz to, czy jest bezpośrednim dystrybutorem oferowanego złota.

Jak kupić złoto stacjonarnie?

Preferowanym miejscem, gdzie można kupić złoto, zostają sklepy stacjonarne. Taki zakup daje większe poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość płatności gotówką, dzięki której zachowujemy anonimowość. Podstawową kwestią wyboru, gdzie kupić złoto stacjonarnie, jest cena. Kolejną kwestią także w tym wypadku jest dostępność towaru – jedyną ofertą, na którą inwestor powinien się zgodzić, to zakup złota od ręki.

Jakie złoto kupić?

Gdy już wiemy gdzie kupić złoto, to zastanówmy się jakie wybrać. Najbardziej opłacają się sztabki i monety z uncji czystego złota lub większe. Wynika to z wysokich narzutów mennic na mniejszych produktach, wynikających m.in. z faktu, że wyprodukowanie ważącej 1 gram sztabki jest znacznie droższe w przeliczeniu na gram złota niż sztabki stugramowej. Jeśli chodzi o różnicę między monetami i sztabkami to nie ma tu większych różnic w cenie. Na korzyść monet przemawia łatwiejsza możliwość sprawdzenia prawdziwości produktu, a na korzyść sztabek – nieco lepsza cena za gram.