Polskie złoto – bursztyn – to kopalna żywica, która powstała w warunkach naturalnych w eocenie ok 50 milionów lat temu. Bursztyn bałtycki od najdawniejszych czasów był używany jako kamień ozdobny. Wierzono także w jego lecznicze właściwości. Niezwykłym powodzeniem cieszył się zwłaszcza w Cesarstwie Rzymskim (wyprawy po niego wiodły tzw. szlakiem bursztynowym), chociaż ozdoby i biżuterię wyrabia się z niego już od paleolitu. A jak sytuacja wygląda dzisiaj – jakie są ceny bursztynu?

cena bursztynu

Zastosowania bursztynu

Bursztyn nadal jest wykorzystywany w przemyśle jubilerskim, chociaż znalazł zastosowanie także w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, jak również w medycynie. Ciągle należy do wysoko cenionych kamieni ozdobnych. Wykonuje się z niego przedmioty użytkowe i ozdobne oraz biżuterię, często o dużej wartości artystycznej. Największa znana bryła ważąca 9,75 kg została znaleziona w 1860 r. w okolicach Kamienia Pomorskiego. Obecnie okaz ten znajduje się w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu im. Humboldta w Berlinie.

Popyt i podaż bursztynu

Tam, gdzie jest popyt, również można zarobić i dlatego dla wielu osób zbieranie bursztynu stało się źródłem dochodu. Warto wiedzieć, że choć cena bursztynu surowego w skupie podawana jest za kilogram, to jest tym wyższa, im większe bryłki są oferowane. Wynika to stąd, że duże bryłki są rzadsze, a jednocześnie lepiej nadają się do obróbki. Zatem za jeden duży bursztyn dostaniemy o wiele więcej niż za całą torbę małych okazów: za kilogram najmniejszych bryłek dostaniemy kilkaset złotych za kilogram, podczas gdy duże bryły surowego bursztyny można sprzedać nawet za kilkadziesiąt tysięcy.

cena bursztynu

Cena bursztynu surowego w skupie

I tak, jeżeli nasze znalezisko składa się z bryłek ważących więcej niż 0,2 kg każda, wówczas możemy liczyć do 20 000 zł za kg bursztynu surowego w skupie. Dla bryłek o wadze w przedziale od 100 do 200 g cena wynosi od 14000 do 15000 zł/kg. Bryłki o wadze poniżej 100 g to już zaledwie 3 do 7 tys. zł. Natomiast za piasek bursztynowy – czyli bryłki ważące nie więcej niż 10 g – otrzymamy do 300 zł za kilogram. Ostateczna cena bursztynu zależy także od jakości i barwy. najwięcej kosztują okazy w odcieniu miodowym. Nieco mniej można otrzymać za bursztyny mleczne lub ciemne. Kolejnym kryterium po barwie jest stan okazu. Jeżeli nie ma w nim pęknięć, a jego brzegi są ładne – otrzymamy za niego więcej. Wreszcie najdroższe są te, zawierające inkluzje – zatopione owady lub inne pamiątki przeszłości. Jednak te wyceniane są indywidualnie.

Jak zrobić, żeby zarobić

Jak widać po cenach bursztynu za kilogram, poławianie bursztynu może być całkiem dobrym sposobem na zarabianie. Tylko nie ma co liczyć, że ładne okazy uda się znaleźć na brzegu. Zatem trzeba wejść do wody. Na szczęście sprzęt potrzebny nie jest aż tak specjalistyczny – jeżeli ktoś jest wędkarzem to już go ma. Jeżeli nie to musi się zaopatrzyć w czerpak rybacki, gumowe spodnie na szelkach (wodery) i nieprzemakalną kurtkę. Poławiaczem bursztynu można zostać za kilkaset złotych.