Kiedy prywatna firma nakleja sobie na czole naklejkę Narodowy może się wydawać, że w jakiś sposób reprezentuje ona jakoś państwo polskie. A tu zaskoczenie, na końcu nazwy… Spółka Akcyjna. Czyli Narodowy Fundusz Gwarancyjny nie jest czymś, za czym stoi państwo polskie, tylko jacyś akcjonariusze. Nalepkę “Narodowy” firma przywłaszczyła sobie, żeby wyglądać poważniej. Czy takie działanie jest uczciwe, każdy powinien ocenić sam.

narodowy fundusz gwarancyjny

Czym jest Narodowy  Fundusz Gwarancyjny

Wróćmy jednak do samego Narodowy Fundusz Gwarancyjny (który dziwnie blisko przypomina nazwą Bankowy Fundusz Gwarancyjny – który, o dziwo, jest instytucją państwową utworzoną na mocy Ustawy, a nie biznesplanu). Czymże jest NFG S.A? Otóż jest to jedna z wielu firm oferujących faktoring – podobnych na rynku jest całkiem sporo (bo i też nasz rynek takich firm niestety potrzebuje, ale o tym za moment). W rankingu firm faktoringowych strony firmowakasa.pl zajęła 4. miejsce po Monevia, ING Finansowanie faktur oraz SMEO.

Co to jest faktoring

Niestety polski rynek nadal ma wiele cech drapieżnego i byle jakiego kapitalizmu, w którym kontrahenci rozliczają się ze sobą jak w Meksyku – mañana dominuje, i to ta oznaczająca bardziej kiedyś, niż jutro. A małe i średnie przedsiębiorstwa są najbardziej narażone na utratę płynności finansowej, bowiem zdarza się, że jedna nieuregulowana w terminie faktura może spowodować zator prowadzący do bankructwa. Rozwiązaniem jest faktoring, który pozwala na szybki dostęp do gotówki zamrożonej w wystawionych fakturach. Faktoring bowiem, to po prostu wykupywanie przez firmę faktoringową nieprzeterminowanych, bieżących wierzytelności klientów należnych im od kontrahentów z tytułu dostaw i usług. Przedsiębiorstwa korzystające z faktoringu szybciej otrzymuje środki finansowe wynikające z zawartej transakcji sprzedaży, ponieważ faktor przekazuje im w formie zaliczki wcześniej ustalony procent wierzytelności. Ponadto faktoring umożliwia podmiotom gospodarczym ograniczyć ryzyko niewypłacalności kontrahenta (ryzyko to podejmuje firma faktoringowa).

narodowy fundusz gwarancyjny

Opinie o Narodowym Funduszu Gwarancyjnym

Trudno jest znaleźć niezależne opinie o Narodowym Funduszu Gwarancyjnym S.A. sformułowane przez klientów. Być może wynika to z faktu, że firma nie działa na rynku zbyt długo. Firma otrzymała wyróżnienie Gazety Finansowej – Najlepszy Produkt MSP w 2018 r. oraz Order Finansowy 2017 przyznany przez Home & Market, który docenił usługę za odpowiedź na potrzeby finansowe małych i średnich przedsiębiorstw. Jak wcześniej wspomniałem w rankingu firm faktoringowych strony firmowakasa.pl, który tworzony jest przez specjalistów od produktów finansowych oraz przedsiębiorców, zajęła 4. miejsce. Jednocześnie nie załapała się do rankingu firm faktoringowych strony rankingfirmfaktoringowych.pl, opracowywanym przez Dragon Finance – niezależną ogólnopolską instytucją analityczną i konsultingową powołaną w celu świadczenia usług doradczych z zakresu rozwiązań faktoringowych dla sektora MSP i korporacji. Reasumując, jest to jedna z wielu firm oferujących usługi faktoringowe, więc zanim skorzystasz z usług którejś z nich porównaj dokładnie oferty.